strona główna
Życie z jaskrą

Jeśli okulista stwierdził u Ciebie jaskrę, zastanawiasz sie pewnie, co oznacza i jak może wpłynąć na Twój wzrok. Jaskra jest poważną chorobą, ale w większości przypadków można ją rozpoznać i kontrolować jej rozwój. Ta broszura ma na celu pomóc Ci dowiedzieć się, co można zrobić, aby powstrzymać dalszą utratę wzroku i prowadzić normalne życie.

Co to jest jaskra?

Wewnątrz oka bez przerwy krązy płyn. W jaskrze nie krązy on jednak prawidłowo.W wyniku tego, ciśnienie wewnątrz oka wzrasta i niszczy wzrok. Długo utrzymujące sie wysokie ciśnienie może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Jaskra z otwartym kątem przesączania-jest najczęstszym rodzajem jaskry.Ciśnienie wewnątrz oka narasta powoli i stopniowo niszczy wzrok, poczynając od widzenia obwodowego.Ten " niepostrzeżony złodziej wzroku" z reguły nie powoduje bólu ani innych sygnałów ostrzegawczych. W niektórych przypadkach jaskra powoduje utratę wzroku pomimo prawidłowego ciśnienia ( jaskra z niskim ciśnieniem).

Jaskra z zamkniętym kątem przesączania-występuje rzadziej. Cieśnienie wewnątrz oka wzrasta nagle i musi zostać natychmiast obniżone, aby zapobiec powstaniu ślepoty. Ostremu napadowi może towarzyszyć silny ból i niewyraźne widzenie. Przewlekła postać jaskry z zamkniętym kątem przesączania rozwija sie wolniej i jest często bezobjawowa.

Inne rodzaje jaskry-mogą być związane z urazami i procesami zapalnymi oka, zaćmą (zmętnienie soczewki ocznej), guzami oka bądź zaawansowaną cukrzycą(zwiększonym stężeniem glukozy we krwi).

Kto jest zagrożony jaskrą?

Głównym czynnikiem ryzyka w jaskrze jest wiek. Jaskra najczęściej rozwija się u osób po 50., ale każdy kto ukończył 35 lat powinien być badany co najmniej raz na dwa lata. Zwiększone ryzyko zachorowania na jaskrę występuje także, jeśli ktoś z członków bliskiej rodziny już na nią choruję, bądź jeśli masz podwyższone ciśnienie krwi.Jeśli należysz do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na jaskrę, powinieneś badać oczy raz do roku.

Jak można rozpoznać jaskrę?

Większość ludzi dopiero podczas badania okulistycznego dowiaduje się, że choruje na jaskrę. Proste badania, polegające na pomiarze ciśnienia w oku bądź oglądaniu w powiększeniu wnętrz oka, zazwyczaj sygnalizują okuliście istnienie problemu. Inne badania wykazują pogorszenie się wzroku i uszkodzenie delikatnych struktur oka.

Jak powstrzymać utratę wzroku?

Leczeniem jaskry zajmuje się okulista. Nie jest on w stanie przywrócić utraconego wzroku, ale w większości przypadków potrafi obniżyć ciśnienie w oku, aby zapobiec dalszej utracie wzroku. Leczenie, któremu zostaniesz poddany, zależy od rodzaju jaskry i od skuteczności leków w danym przypadku. Niekiedy Twój lekarz może sie zdecydować na terapię laserem bądź na wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Jak płyn odpływa z oka

Odpływ płynu z oka przypomina odpływanie wody ze zlewu.Jesli zlew jest zatkany, napełnia się. W jaskrze napływa do oka więcej płynu niż może z niego swobodnie odpłynąć. W wyniku tego wzrasta ciśnienie wewnątrz oka, zwane ciśnieniem środgałkowym i następuje utrata wzroku.

Oko prawidłowe

Prawidłowy odpływ płynu

Oko w przebiegu jaskry

W jaskrze dochodzi do zatkania otworków, przez które odpływa płyn. Ciśnienie wzrasta, ponieważ potrzebna jest większa siła, aby przepchnąć płyn przez oko. Rodzaj jaskry, na którą chorujesz, zależy od rozmiaru kąta pomiędzy tęczówką a rogówką, gdzie znajdują się otworki odprowadzające ciecz.

Jaskra z otwartym kątem przesączania

Kąt pomiędzy tęczówką a rogówką jest prawidłowy, ale dochodzi do zatkania otworków odpływowych od środka. Nie zostało do końca wyjaśnione dlaczego tak sie dzieje.
Jaskra z zamknętym kątem przesączania

Kąt jest węższy od prawidłowego. Gdy ciecz nie jest w stanie swobodnie przepływać przez otwór w źrenicy, wówczas tęczówka, jest wypychana do przodu, co powoduje zamknięcie otworków odpływowych.Utrata wzroku

Narastające ciśnienie w oku niszczy powoli włókna nerwu wzrokowego, przesyłające informacje wzrokowe do mózgu. Gdy włókna nerwowe giną, dochodzi do powiększenia sie tarczy nerwu wzrokowego. Na początku uszkodzeniu ulegają włókna odpowiedzialne za widzenie obwodowe.

Gdy włókna wzrokowe są prawi- dłowe, tarcza nerwu wzrokowego jest mała, a widzenie normalne.
Gdy włókna nerwowe zaczynają ulegać uszkodzeniu tarcza nerwu wzrokowego powiększa sie. Początkowo dochodzi do pogorszenia wzroku obwodowego.Wraz ze zwiększającą się liczbą zniszczonych włókien nerwowych dochodzi do dalszego powiększania sie tarczy nerwu wzrokowego. Powstaje tzw: "widzenie lunetowe", a następnie może rozwinąć się ślepota.

strona główna

Copyright 2001 The StayWell Company,
1100 Grundy Lane, San Bruno, CA USA, 9 4066-3030;
www.staywell.com
All rights reserved.

Przekład i redakcja tekstu:
MediMedia International Sp. z o.o.,
http://www.medimedia.com.pl/.
Wszelkie prawa zastrzeżone.